Tuesday, September 10, 2019

Full 2019 Rugby World Cup Squads For Each Country Named.

Full team squads for each country in the 2019 Rugby World Cup in Japan are named below:-

ARGENTINA: 

Coach: Mario Ledesma

Nahuel Tetaz Chapparo, Mayco Vivas, Agustin Creevy, Julian Montoya, Santiago Socino, Juan Figallo, Santiago Medrano, Enrique Pieretto, Guido Petti, Tomas Lavanini, Matias Alemanno, Tomas Lezana, Javier Ortega Desio, Marcos Kremer, Rodrigo Bruni, Juan Manuel Leguizamon, Tomas Cubelli, Felipe Ezcurra, Nicolas Sanchez, Benjamin Urdapilleta, Jeronimo de la Fuente, Matias Orlando, Matias Moroni, Lucan Mensa, Juan Cruz Mallia, Ramiro Moyano, Bautista Delguy, Emiliano Boffelli, Joaquin Tuculet, Santiago Carreras

AUSTRALIA:

Coach: Michael Cheika

Kurtley Beale, Dane Haylett-Petty, Reece Hodge, Marika Koroibete, Jordan Petaia, Adam Ashley-Cooper, Tevita Kuridrani, James O’Connor, Samu Kerevi, Matt Toomua, Christian Lealiifano, Bernard Foley, Nic White, Will Genia, Isi Naisarani, Jack Dempsey, David Pocock, Lukhan Salakaia-Loto, Rory Arnold, Izack Rodda, Adam Coleman, Rob Simmons, Allan Alaalatoa, Taniela Tupou, Sekope Kepu, Scott Sio, James Slipper, Tolu Latu, Folau Fainga’a, Jordan Uelese

CANADA:

Coach: Kingsley Jones

Kyle Baillie, Justin Blanchet, Nick Blevins, Hubert Buydens, Luke Campbell, Andrew Coe, Jeff Hassler, Ciaran Hearn, Matt Heaton, Eric Howard, Jake Ilnicki, Cole Keith, Conor Keys, Ben LeSage, Phil Mack, Jamie Mackenzie, Gordon McRorie, Peter Nelson, Shane O’Leary, Evan Olmstead, Patrick Parfrey, Taylor Paris, Benoit Piffero, Andrew Quattrin, Lucas Rumball, Djustice Sears-Duru, Mike Sheppard, Matthew Tierney, Conor Trainor, DTH van der Merwe

ENGLAND:

Coach: Eddie Jones

Joe Cokanasiga, Elliot Daly, George Ford, Piers Francis, Willi Heinz, Jonathan Joseph, Jonny May, Ruaridh McConnochie, Jack Nowell, Henry Slade, Manu Tuilagi, Anthony Watson, Ben Youngs, Dan Cole, Luke Cowan-Dickie, Tom Curry, Ellis Genge, Jamie George, Maro Itoje, George Kruis, Joe Launchbury, Courtney Lawes, Lewis Ludlam, Joe Marler, Kyle Sinckler, Jack Singleton, Sam Underhill, Billy Vunipola, Mako Vunipola, Mark Wilson

FIJI:

Coach: John McKee

Mesulame Dolokoto, Samuel Matavesi, Ratu Vere Vugakoto, Campese Ma’afu, Eroni Mawi, Peni Ravai, Manasa Saulo, Kalivati Tawake, Tevita Cavubati, Leone Nakarawa, Api Ratuniyarawa, Tevita Ratuva, Semi Kunatani, Viliame Mata, Mosese Voka, Peceli Yato, Frank Lomani, Nikola Matawalu, Henry Seniloli, Levani Botia, Jale Vatubua, Ben Volavola, Vereniki Goneva, Filipo Nakosi, Waisea Nayacalevu, Semi Radradra, Josua Tuisova, Joshua Matavesi, Alivereti Veitokani, Kini Murimurivalu

FRANCE:

Coach: Jacques Brunel

Maxime Medard, Thomas Ramos, Yoann Huget, Damian Penaud, Aivereti Raka, Wesley Fofana, Gael Fickou, Sofiane Guitoune, Virimi Vakatawa, Camille Lopez, Romain Ntamack, Antoine Dupont, Maxime Machenaud, Baptiste Serin; Gregory Alldritt, Yacouba Camara, Arthur Iturria, Charles Ollivon, Wenceslas Lauret, Louis Picamoles, Paul Gabrillagues, Bernard Le Roux, Sebastien Vahaamahina, Demba Bamba, Emerick Setiano, Rabah Slimani, Camille Chat, Peato Mauvaka, Cyril Baille, Jefferson Poirot

GEORGIA:

Coach: Milton Haig

Mikheil Nariashvili, Guram Gogichashvili, Shalva Mamukashvili, Jaba Bregvadze, Vano Karkadze, Levan Chilachava, Giorgi Melikidze, Beka Gigashvili, Giorgi Nemsadze, Shalva Sutiashvili, Mamuka Gorgodze, Kote Mikautadze, Giorgi Tkhilaishvili, Lasha Lomidze, Otar Giorgadze, Beka Gorgadze, Beka Saghinadze; Sandro Todua, Soso Matiashvili, Mirian Modebadze, Zurab Dzneladze, Davit Katcharava, Tamaz Mtchedlidze, Giorgi Kveseladze, Lasha Malaghuradze, Lasha Khmaladze, Tedo Abzhandadze, Giorgi Begadze, Vasil Lobzhanidze, Gela Aprasidze

IRELAND:

Coach: Joe Schmidt

Tadhg Beirne, Jack Conan, Sean Cronin, Tadhg Furlong, Cian Healy, Dave Kilcoyne, Iain Henderson, Jean Kleyn, Peter O’Mahony, Andrew Porter, Rhys Ruddock, James Ryan, John Ryan, Niall Scannell, CJ Stander, Josh van der Flier; Bundee Aki, Joey Carbery, Jack Carty, Andrew Conway, Keith Earls, Chris Farrell, Robbie Henshaw, Rob Kearney, Jordan Larmour, Luke McGrath, Conor Murray, Garry Ringrose, Jonathan Sexton, Jacob Stockdale

ITALY:

Coach: Conor O’Shea

Callum Braley, Guglielmo Palazzani, Tito Tebaldi, Tommaso Allan, Carlo Canna, Tommaso Benvenuti, Michele Campagnaro, Luca Morisi, Mattia Bellini, Giulio Bisegni, Jayden Hayward, Matteo Minozzi, Edoardo Padovani, Simone Ferrari, Andrea Lovotti, Tiziano Pasquali, Nicola Quaglio, Marco Riccioni, Federico Zani, Luca Bigi, Oliviero Fabiani, Leonardo Ghiraldini, Dean Budd, Federico Ruzza, David Sisi, Alessandro Zanni, Maxime Mbanda, Sebastian Negri, Jake Polledri, Abraham Steyn

JAPAN:

Coach: Jamie Joseph

Keita Inagaki, Yusuke Kizu, Koo Ji-won, Isileli Nakajima, Asaeli Ai Valu, Takuya Kitade, Atsushi Sakata, Shota Horie, Luke Thompson, Wimpie van der Walt, Uwe Helu, James Moore, Hendrik Tui, Yoshitaka Tokunaga, Pieter Labuschagne, Kazuki Himeno, Amanaki Mafi, Kaito Shigeno, Fumiaki Tanaka, Yutaka Nagare, Yu Tamura, Rikiya Matsuda, Kenki Fukuoka, Ataata Moeakiola, Lomano Lemeki, William Tupou, Ryoto Nakamura, Timothy Lafaele, Kotaro Matsushima, Ryohei Yamanaka

NAMIBIA:

Coach: Phil Davies

Obert Nortje, Louis van der Westhuizen, Torsten van Jaarsveld, Aranos Coetzee, AJ de Klerk, André Rademeyer, Desiderius Sethie, Nelius Theron, Johan Retief, Tjiuee Uanivi, PJ van Lill, Adriaan Booysen, Wian Conradie, Thomasau Forbes, Prince Gaoseb, Max Katjijeko, Rohan Kitshoff, Janco Venter; Helarius Kisting, Lesley Klim, PJ Walters, Chad Plato, Johann Tromp, Darryl de la Harpe, JC Greyling, Justin Newman, Janry du Toit, Cliven Loubser, Eugene Jantjies, Damian Stevens

NEW ZEALAND:

Coach: Steve Hansen

Ardie Savea, Sam Cane, Matt Todd, Luke Jacobson, Scott Barrett, Sam Whitelock, Brodie Retallick, Patrick Tuipulotu, Nepo Laulala, Angus Ta’avao, Ofa Tuungafasi, Joe Moody, Atu Moli, Dane Coles, Codie Taylor, Liam Coltman, Jordie Barrett, Ben Smith, Sevu Reece, George Bridge, Rieko Ioane, Jack Goodhue, Anton Lienert-Brown, Ryan Crotty, Sonny Bill Williams, Beauden Barrett, Richie Mo’unga, Aaron Smith, TJ Perenara, Brad Weber

RUSSIA:

Coach: Lyn Jones

German Davydov, Vasily Dorofeev, Igor Galinovsky, Ramil Gaysin, Dmitry Gerasimov, German Godluk, Kirill Golosnitsky, Yuri Kushnarev, Vladimir Ostroushko, Dmitry Perov, Denis Simplikevich, Vladislav Sozonov, Sergey Yanyushkin, Azamat Bitiev, Sergey Chernyshev, Bogdan Fedotko, Tagir Gadzhiev, Andrey Garbuzov, Kirill Gotovtsev, Victor Gresev, Roman Khodin, Evgeny Matveev, Valery Morozov, Andrey Ostrikov, Vladimir Podrezov, Andrey Polivalov, Stanislav Selsky, Anton Sychev, Nikita Vavilin, Evgeny Yelgin, Vitaliy Zhivatov

SAMOA:

Coach: Steve Jackson

Ed Fidow, Tim Nanai-Williams, Ahsee Tuala, Belgium Tuatagaloa, Henry Taefu, Alapati Leiua, Reynold Lee-Lo, Kieron Fonotia, AJ Atatimu, Tusi Pisi, Ulupano Seuteni, Dwayne Polotaivao, Melani Matavao, Pele Cowley, Afaesetiti Amosa, TJ Ioane, Piula Fa’asalele, Josh Tyrell, Chris Vui, Teofilo Paulo, Kane Leaupepe, Senio Toleafoa, Michael Alaalatoa, Paul Alo-Emile, James Lay, Jordan Lay, Logovi’i Mulipola, Motu Matu’u, Ray Niuia, Seilala Lam

SCOTLAND:

Coach: Gregor Townsend

John Barclay, Simon Berghan, Fraser Brown, Scott Cummings, Allan Dell, Zander Fagerson, Grant Gilchrist, Jonny Gray, WP Nel, Gordon Reid, Jamie Ritchie, Blade Thomson, Ben Toolis, George Turner, Hamish Watson, Ryan Wilson, Darcy Graham, Chris Harris, Adam Hastings, Stuart Hogg, George Horne, Peter Horne, Sam Johnson, Blair Kinghorn, Greig Laidlaw, Sean Maitland, Ali Price, Finn Russell, Tommy Seymour, Duncan Taylor

SOUTH AFRICA:

Coach: Rassie Erasmus


Willie le Roux, Warrick Gelant, Cheslin Kolbe, Sbu Nkosi, Makazole Mapimpi, Lukhanyo Am, Damian de Allende, Frans Steyn, Jesse Kriel, Handre Pollard, Elton Jantjies, Faf de Klerk, Cobus Reinach, Herschel Jantjies. Forwards: Schalk Brits, Bongi Mbonambi, Malcolm Marx, Frans Malherbe, Trevor Nyakane, Vincent Koch, Steven Kitshoff, Tendai Mtawarira, RG Snyman, Eben Etzebeth, Lood de Jager, Franco Mostert, Kwagga Smith, Francois Louw, Pieter-Steph du Toit, Duane Vermeulen

TONGA:

Coach: Toutai Kefu

Siegried Fisi’ihoi, Vunipola Fifita, Latu Talakai, Paula Ngauamo, Sosefo Sakalia, Siula Maile, Siua Halanukonuka, Ma’afu Fia, Ben Tameifuna, Sam Lousi, Leva Fifita, Steve Mafi, Sione Kalamafoni, Mamaa Vaipulu, Fotu Lokotui, Zane Kapeli, Dan Faleafa, Nasi Manu, Sonatane Takulua, Leon Fukofuka, Samisoni Fisilau, Kurt Morath, James Faiva, Malietoa Hingano, Nafi Tuitavake, Atieli Pakalani, David Halaifonua, Viliami Lolohea, Cooper Vuna, Telusa Veainu

UNITED STATES:

Coach: Gary Gold

David Ainu’u, Malon Al-Jiboori, Nate Brakeley, Nick Civetta, Cam Dolan, Dylan Fawsitt, Eric Fry, Hanco Germishuys, James Hilterbrand, Olive Kilifi, Tony Lamborn, Titi Lamositele, Ben Landry, Paul Mullen, Gregor Peterson, Ben Pinkelman, John Quill, Joseph Taufete’e, Nate Augspurger, Marcel Brache, Bryce Campbell, Shaun Davies, Ruben De Haas, Will Hooley, Martin Iosefo, Paul Lasike, AJ MacGinty, Will Magie, Thretton Palamo, Mike Te’o

URUGUAY:

Coach: Esteban Meneses

Facundo Gattas, Joaquín Jaunsolo, Mateo Sanguinetti, Germán Kessler, Guillermo Pujadas, Diego Arbelo, Juan Echeverría, Juan Pedro Rombys, Ignacio Dotti, Manuel Leindekar, Diego Magno, Franco Lamana, Manuel Ardao, Santiago Civetta, Manuel Diana, Juan Diego Ormaechea, Alejandro Nieto, Agustín Ormaechea, Santiago Arata, Felipe Berchesi, Felipe Etcheverry, Juan Manuel Cat, Santiago Vilaseca, Agustín Della Corte, Tomás Inciarte, Federico Favaro, Nicolás Freitas, Leandro Leivas, Gastón Mieres, Rodrigo Silva

WALES:

Coach: Warren Gatland


Jake Ball, Adam Beard, Rhys Carre, James Davies, Elliot Dee, Ryan Elias, Tomas Francis, Cory Hill, Wyn Jones, Dillon Lewis, Ross Moriarty, Josh Navidi, Ken Owens, Aaron Shingler, Nicky Smith, Justin Tipuric, Aaron Wainwright, Josh Adams, Hallam Amos, Dan Biggar, Aled Davies, Gareth Davies, Jonathan Davies, Leigh Halfpenny, George North, Hadleigh Parkes, Rhys Patchell, Owen Watkin, Liam Williams, Tomos Williams

No comments:

Post a Comment