Thursday, October 8, 2020

Mitre 10 Cup Week 5 Team Lists

Manawatu v Canterbury, 7pm Friday, October 9, Central Energy Trust Arena, Palmerston North

Manawatu: 

1-Chris Eves, 2-Sam Stewart, 3-Michael Alaalatoa, 4-Liam Mitchell, 5-Micaiah Torrance-Read, 6-TK Howden, 7-Shamus Hurley-Langton, 8-Tyler Laubscher, 9-Jamie Booth (c), 10-Ben Wyness, 11-Adam Boult, 12-James Tofa, 13-Josiah Maraku, 14-Nigel Ah Wong, 15-Nehe Milner-Skudder

Reserves: 16-Siua Maile, 17-Tietie Tuimauga, 18-Kyle Stewart, 19-Tom Hughes, 20-Johnny Galloway, 21-Bryn Wilson, 22-Stewart Cruden, 23-Drew Wild

Canterbury: 

1-Finlay Brewis, 2-Scott Mellow, 3-Tamaiti Williams, 4-Luke Romano, 5-Sam Darry, 6-Reed Prinsep (c), 7-Billy Harmon, 8-Whetukamokamo Douglas, 9-Ere Enari, 10-Fergus Burke, 11-Isaiah Punivai, 12-Rameka Poihipi, 13-Ngatungane Punivai, 14-Chay Fihaki, 15-Andrew Knewstubb

Reserves: 16-Shilo Klein, 17-Lewis Ponini, 18-Fletcher Newell, 19-Cullen Grace, 20-Tom Christie, 21-Mitchell Drummond, 22-Brett Cameron, 23-Josh McKay.


Taranaki v Auckland, 2pm Saturday, October 10, TET Stadium & Events Centre, Inglewood

Auckland: 

1-James Lay, 2-Leni Apisai, 3-Marcel Renata, 4-Scott Scrafton, 5-Jack Whetton, 6-Adrian Choat, 7-Blake Gibson, 8-Waimana Reidlinger-Kapa, 9-Taufa Funaki, 10-Harry Plummer, 11-Salesi Rayasi, 12-TJ Faiane, 13-Tumua Manu, 14-AJ Lam, 15-Jordan Trainor

Reserves: 16-Soane Vikena, 17-Jarrad Adams, 18-Marco Fepulea’i, 19-Hamish Dalzell, 20-Niko Jones, 21-Jonathan Ruru, 22-Simon Hickey, 23-Tanielu Tele'a

Taranaki: 

1-Reuben O'Neill, 2-Ricky Riccitelli 3-Ben May, 4-Kaylum Boshier, 5-Findlamor Hoeata, 6-Mitchell Crosswell, 7-Lachlan Boshier, 8-Pita Gus Sowakula, 9-Warwick Lahmert, 10-Stephen Perofeta, 11-Lewis Ormand, 12-Daniel Waite, 13-Sean Wainui, 14-Jacob Raumaitayuki-Kneepkens, 15-Jayson Potroz

Reserves: 16-Bradley Slater, 17-Chris Gawler, 18-Donald Brighouse, 19-Josh Lord, 20-Mitchell Brown, 21-Lisati Milo-Harris, 22-Codey Rei, 23-Lukas Halls.


North Harbour v Hawke's Bay, 2pm Saturday, October 10, North Harbour Stadium
Hawkes Bay:
1- Jason Long, 2-Kianu Kereru-Symes, 3-Joel Hintz, 4-Isaia Walker-Leawere, 5-Bryn Evnas, 6-Marino Mikaele, 7-Brendon O'Connor, 8-Gareth Evans, 9-Connor McLeod, 10-Caleb Makene, 11-Mason Emerson, 12-Ollie Sapsford, 13-Sam McNicol, 14-Neria Fomai, 15-Kurt Baker
Reserves: 16-Jacob Devery, 17-Sona Taumalolo, 18-Pouri Rakete-Stones, 19-Geoff Cridge, 20-Solomone Funaki, 21-Folau Fakatava, 22-Lincoln McClutchie, 23-Anzelo Tuitavuki

Wellington v Otago, 4:30pm Saturday, October 10, Sky Stadium, Wellington

Wellington: 

1-Xavier Numia, 2-James O’Reilly, 3-Alex Fidow, 4-James Blackwell, 5-Taine Plumtree, 6-Vaea Fifita, 7-Du'Plessis Kirifi, 8-Teariki Ben-Nicholas, 9-Kemara Hauiti-Parapara, 10-Jackson Garden-Bachop, 11-Julian Savea, 12-Vince Aso, 13-Peter Umaga-Jensen, 14-Wes Goosen, 15-Trent Renata

Reserves: 16-Tyrone Thompson, 17-Ben Aumua-Peseta, 18-Kaliopasi Uluilakepa, 19-Caleb Delany, 20-Mateaki Kafatolu, 21-Connor Collins, 22-Aidan Morgan, 23-Pepesana Patafilo

Otago: 

1-Jamie Mackintosh, 2-Liam Coltman , 3-Josh Hohneck, 4-Jack Regan, 5-Josh Dickson, 6-Charles Eaton, 7-Dylan Nel, 8-Sione Misiloi , 9-Kayne Hammngton, 10-Josh Ioane, 11-Jona Nareki, 12-Aleki Morris, 13-Josh Timu, 14-Vilimoni Koroi, 15-Michael Collins

Reserves: 16-Ricky Jackson , 17-George Bower, 18-Yoshihisa Sasagi, 19-Will Tucker, 20-Samuel Fischli, 21-Jono Hickey, 22-Freedom Vahaakolo, 23-Sean Withy 


Waikato v Counties Manukau, 7pm Saturday, October 10, FMG Stadium Waikato, Hamilton

Counties Manukau: 1-Ezekiel Lindenmuth, 2-Zuriel Togiatama, 3-Conan O'Donnell, 4-Potu Leavasa, 5-Matiaha Martin/Mickey Woolliams, 6-Jonathan Kawau, 7-Alamanda Motuga, 8-Sam Slade, 9-Jonathan Taumateine, 10-Jason Robertson, 11-Sione Fifita, 12-Orbyn Leger (capt), 13-Sione Molia, 14-Kirisi Kuridrani, 15-Etene Nanai-Seturo

Reserves: 16-Donald Maka, 17-Clinton Malolua, 18-Suetena Asomua, 19-Viliame Rarasea, 20-Viliame Taulani, 21-Cameron Roigard, 22-Latiume Fosita, 23-Tevita Nabura


Tasman v Bay of Plenty, 1:15pm Sunday, October 11, Trafalgar Park, Nelson

Northland v Southland, 1:15pm Sunday, October 11, Semenoff Stadium, Whangarei

No comments:

Post a Comment