Showing posts with label provincial rugby. Show all posts
Showing posts with label provincial rugby. Show all posts

Thursday, September 17, 2020

Farah Palmer Cup Week Two Results and Week Three Draw

Farah Palmer Cup Week Two Results:

Bay of Plenty: 67 v North Harbour: 17

Canterbury: 36 v Manawatu: 10

Waikato: 76 v Taranaki: 14

Wellington: 62 v Tasman: 0

Auckland:29 v Northland: 22

Otago: 29 v Hawkes Bay: 20


Week Three Draw:

Saturday 19th, Wellington v Hawke’s Bay, 12.30pm, Hutt Recreation Ground, Wellington

Saturday 19th, Canterbury v Otago, 2.05pm, Orangetheory Stadium, Christchurch

Saturday 19th, Taranaki v North Harbour, 2.45pm, TET Stadium, Inglewood

Saturday 19th, Bay of Plenty v Waikato, 4.35pm, Rotorua International Stadium

Sunday 20th, Manawatu v Tasman, 11.35am, Central Energy Trust Arena, Palmerston North

Sunday 20th, Auckland v Counties Manukau, 2.05pm, Eden Park, Auckland


Thursday, September 10, 2020

Mitre 10 Cup 2020 Starts Tonight

The 2020 Mitre 10 Cup kicks of tonight, with several teams fielding multiple All Blacks in their teams prior to the Bledisloe Cup against Australia.

First match is North Harbour v Canterbury on Friday 11 September, 7.05pm, North Harbour Stadium

North Harbour

1-Karl Tu'inukuafe 2-Lutero Tolai, 3-Sione Mafileo, 4-Gerrard Cowley-Tuioti, 5-Jacob Pearce, 6-Ethan Roots, 7-Dillon Hunt, 8-Murphy Taramai, 9-Bryn Hall, 10-Bryn Gatland, 11-Walter Fifita, 12-Jimmy Little, 13-Asaeli Tikoirotuma, 14-Ngarachi McGarvey-Black, 15-Shaun Stevenson

Reserves: 16-Zane Turner, 17-Teague McIlroy, 18-Jimmy Roots, 19-Tim Sail, 20-Tamarau McGahan, 21-Lewis Gjatema, 22-Fini Inisi, 23-Tomas Aoake

 Canterbury

1-Joe Moody, 2-Codie Taylor, 3-Fletcher Newell, 4-Luke Romano, 5-Sam Whitelock, 6-Reed Prinsep (c), 7-Billy Harmon, 8-Cullen Grace, 9-Ereatara Enari, 10-Brett Cameron, 11-Manasa Mataele, 12-Rameka Poihipi, 13-Dallas McLeod, 14-George Bridge, 15-Josh McKay

Reserves: 16-Shilo Klein, 17-Finlay Brewis, 18-Tamati Williams, 19-Mitchell Dunshea, 20-Whetukamokamo Douglas, 21-Mitchell Drummond, 22-Richie Mo'unga, 23-Isaiah Punivai


Waikato v Wellington is on Saturday 12 September, 2.05pm, FMG Stadium Hamilton

Waikato

1: Ollie Norris 2: Samisoni Taukei’aho 3: Sefo Kautai 4: Hamilton Burr 5: Samipeni Finau 6: Adam Thomson 7: Mitch Jacobsen 8: Luke Jacobsen 9: Xavier Roe 10: Fletcher Smith 11: Patrick Osborne 12: Anton Lienert-Brown 13: Quinn Tupaea 14: Bailyn Sullivan 15: Damian McKenzie

Reserves: Steven Misa, Rob Cobb, Josh Iosefa-Scott, James Thompson, Simon Parker, Cortez Ratima, Rivez Reihana, Liam Coombes-Fabling

 Wellington

1-Kaliopasi Uluilakepa, 2-Asafo Aumua, 3-Alex Fidow, 4-James Blackwell, 5-Naitoa Ah Kuoi, 6-Vaea Fifita, 7-Du’Plessis Kirifi, 8-Ardie Savea, 9-TJ Perenara, 10-Jackson Garden-Bachop, 11-Julian Savea, 12-Vince Aso, 13-Billy Proctor, 14-Connor Garden-Bachop, 15-Trent Renata

Reserves: 16-Tyrone Thompson, 17-Morgan Poi, 18-Josiah Tavita-Metcalfe, 19-Taine Plumtree, 20-Teariki Ben-Nicholas, 21-Kemara Hauiti-Parapara, 22-Aidan Morgan, 23-Peter Umaga-Jensen


Otago v Auckland is on Saturday 12 September, 4.35pm, Forsyth Barr Stadium, Dunedin

Otago

1: Jonah Aoina 2: Liam Coltman 3: Josh Hohneck 4: Josh Hill 5: Will Tucker 6: Charles Elton 7: Slade McDowall 8: Dylan Nel 9: Kayne Hammington 10: Josh Ioane 11: Jona Nareki 12: Aleki Morris-Lome 13: Josh Timu 14: Vilimoni Koroi 15: Michael Collins (captain)

Reserves: Ricky Jackson, George Bower, Hisa Sasagi, Jack Regan, Nasi Manu, James Arscott, Sio Tomkinson, Freedom Vahaakolo.

 Auckland

1-Alex Hodgman, 2-Leni Apisai, 3-Ofa Tu'ungafasi, 4-Scott Scrafton, 5-Jack Whetton, 6-Akira Ioane, 7-Adrian Choat, 8-Hoskins Sotutu, 9-Jonathan Ruru, 10-Harry Plummer, 11-Caleb Clarke, 12-TJ Faiane (c), 13-Rieko Ioane, 14-AJ Lam, 15-Jordan Trainor

Reserves: 16-Mike Sosene-Feagai, 17-Jarred Adams, 18-Angus Ta’avao, 19-Liam Hallam-Eames, 20-Blake Gibson, 21-Danny Tusitala, 22-Simon Hickey, 23-Tumua Manu

 

Counties Manukau v Tasman, Saturday 12 September, 7.05pm, Navigation Homes Stadium, Pukekohe

Counties Manukau

1-Ezekiel Lindenmuth, 2-Zuriel Togiatama, 3-Nepo Laulala, 4-Matiaha Martin, 5-Lyndon Dunshea (c), 6-Sam Slade, 7-Dalton Papali'i, 8-Kieran Read, 9-Jonathan Taumateine, 10-Baden Kerr, 11-Kalione Hala, 12-Orbyn Leger (c), 13-Sione Molia, 14-Kiris Kuridrani, 15-Etene Nanai-Seturo

Reserves: 16-Shaun Muir, 17-Clinton Malolua, 18-Conan O’Donnell, 19-Potu Leavasa, 20-Viliame Taulani, 21-Johnny Kawau, 22-Pele Cowley, 23-Luteru Laulala

 Tasman

1-Isi Tu'ungafasi, 2-Andrew Makalio, 3-Tyrel Lomax, 4-Alex Ainley, 5-Te Ahiwaru Cirikidaveta, 6-Shannon Frizell, 7-Sione Havilli, 8-Hugh Renton, 9-Finlay Christie, 10-Mitch Hunt (c), 11-Mark Telea, 12-Alex Nankivell, 13-Leicester Fainga'anuku, 14-Sevu Reece, 15-Will Jordan

Reserves: 16-Quentin MacDonald, 17-Kershawl Sykes-Martin, 18-Isaac Salmon, 19-Moni Ngakuru, 20-Jacob Norris, 21-Dwayne Polataivao, 22-Tim O’Malley, 23-Fetuli Paea


Northland v Manawatu, Sunday 13 September, 2.05pm, Semenoff Stadium, Whangarei

Northland: TBC

Manawatu: TBC

 

Taranaki v Bay of Plenty, Sunday 13 September, 2.05pm, TET Stadium and Events Centre, Inglewood

Taranaki: 

1: Jared Proffit 2: Ricky Riccitelli 3: Ben May 4: Josh Lord 5: Tupou Vaa'i 6: Mitchell Brown 7: Lachlan Boshier 8: Mitchell Crosswell 9: Lisati Milo-Harris 10: Beauden Barrett 11:Lewis Ormond 12: Teihorangi Walden 13: Sean Wainu 14: Jacob Rayumaitavuki-Kneepkens 15: Jordie Barrett

Reserves: Bradley Slater, Reuben O'Neill, Donald Brighouse, Tom Florence, Kaylum Boshier, Warwick Lahmert, Jayson Potroz, Codey Rei

 

Bay of Plenty: TBC

 

Southland v Hawke’s Bay, Sunday 13 September, 4.35pm, Rugby Park, Invercargill


Southland: TBC

 

Hawke’s Bay: TBC

Thursday, August 20, 2020

Super Rugby Aotearoa Week 9 & 10 Results

Week Nine Results:

Hurricanes: 31  Chiefs: 18   (Halftime 12-3)

Hurricanes: 
Tries: Umaga-Jensen (2), Coles, Van Wyk, Proctor, Conversions:  J. Barrett (3)

Chiefs:
Tries: Wainui, Slater, Penalties: McKenzie (2), Conversion: McKenzie

Chiefs finished Aoteroa round winless.

Crusaders: 32  Highlanders: 22   (Halftime 13-17)

Crusaders: 
Tries: Mo’unga, Bridge (2), Ennor, Penalties: Mo’unga (2), Conversions: Mo’unga (3)

Highlanders:
Tries: Frizell, Nareki, Collins, Penalty: J. Ioane, Conversions: J. Ioane (2)

Crusaders win Aotearoa Super Rugby round.


Week Ten Results:

Highlanders:
Tries: Punivai, Dixon, Collins, Penalty try, Hunt, Penalty: Ioane, Conversions: Ioane 3, Hunt

Hurricanes:
Tries: Aso, Booth, Umaga-Jensen, Conversions: J Barrett 3

Blues v Crusaders match cancelled due to Auckland Covid lockdown

Wednesday, May 6, 2020

Super Rugby To Restart Under Level 2 In New Zealand

New Zealand Rugby has confirmed Super Rugby will restart when New Zealand drops to Covid-19 alert level 2.
The competition will be called Super Rugby Aotearoa, and will involve the Blues, Chiefs, Hurricanes, Crusaders and Highlanders.
The competition will be played over a ten week span in which each team plays a home and away game. There will be two matches each weekend, and they will be played in empty stadiums.
When level two is confirmed (expected to be next week) there will be a three or four week gap for teams to start training again, before the competition starts.
Exact times will be announced once level two is confirmed, and also an update on the New Zealand Mitre 10 Cup and Farah Palmer Cup competitions.

Monday, March 23, 2020

Super Rugby Week Two Results

The Highlanders have opened their 2020 Super Rugby season with a 42-20 loss to the Sharks in Dunedin. Both sides traded penalties early in the first half, but it was the Sharks to held a 24 point halftime lead after three tries in 9 minutes. The Highlanders hit back in the second half with two tries, but handling errors didn't help later in the half.

Highlanders:
Tries: D. Hunt, Nareki, Collins, Penalty: M. Hunt, Conversion: M. Hunt

Sharks:
Tries: J. Venter, Mapimpi (2), Fassi (2), Penalties: Bosch (3), Conversions: Bosch (4)


The Chiefs have beaten the Crusaders 25-15 in Hamilton to claim their second win of the season.
The Crusaders had led 12-8 at halftime after two tries to winger Sevu Reece, while Solomon Alaimalo scored for the home side.
The second half saw the Chiefs score tries to Te Toiroa Tahuriorangi and Sean Wainui, with a late penalty denying the Crusaders a bonus point.

Chiefs:
Tries: S.Alaimalo, T.Tahuriorangi, S.Wainui, Penalties: A Cruden (2), Conversions: A Cruden (2)

Crusaders:
Tries: S. Reece (2), Penalty: D. Havili, Conversion: D Havili


The Blues have beaten the Waratahs 32-12 at Newcastle after the home side held a 8-7 halftime lead. The second half saw early Blues tries to Joe Marchant and Mark Telea, but a yellow card to Hoskins Sotutu for a high tackle saw the Waratahs strike back with a try to Mark Nawaqanitawase.
The Blues then ran in two late tries to Telea who secured the hat-trick.

Blues:
Tries: B.Gibson, J.Marchant, M.Telea (3), Penalty: S. Perofeta, Conversion: S. Perofeta (2)

Waratahs:
Tries: L.Foketi, M.Nawaqanitawase, Conversion: W. Harrison


The Hurricanes have won their first match of the season with a 26-23 win against the Jaguares in Buenos Aires. The Jaguares held a 10-9 halftime lead and extended it throughout the second half, but two converted tries to the Hurricanes in the final nine minutes saw the visitors get the win.

Hurricanes:
Tries: Fidow, Booth, Penalties: J. Barrett (4), Conversions: Garden-Bachop, Smith

Jaguares:
Tries: Kremer, Creevy,  Penalties: Miotti (3), Conversions: Miotti (2)


Super Rugby Week One Results.

The Chiefs beat the Blues 37-29 in Auckland after trailing by 14 points at halftime.
It wasn't until the 69th minute that they hit the front with a try to Solomon Alaimalo, and a late penalty from Cruden meant no bonus point to the Blues.

Chiefs: 
Tries: Taukeiaho (2), Sowakula, Ross, Alaimalo, Penalty: Cruden, Conversion: Cruden (3), Drop Goal: Cruden

Blues:
Tries: Lamborn, R Ioane (2), TuĂ­nukuafe, Penalty: Plummer, Conversion: Perofeta (3)


The Crusader's had a first up bonus point win 43-25 over the Waratahs, after a 24-6 halftime lead.

Crusaders:
Tries: W. Jordan (2), B Ennor (2), L Faingaanuku, L Romano, Penalty: D Havili, Conversion: D Havili (6)

Waratahs: 
Tries: M. Nawaqanitawase (2), A Newsome, Penalty: W Harrison (2), Conversion: W Harrison


The Hurricanes lost 27-0 to the Stormers in Cape Town to continue a losing streak that dates back to 2006. The Stormers scored three first half tries, and the Hurricanes were not helped in the second half  with two yellow cards.

Stormers:
Tries: Petersen, Kitshoff, Jantjies, Willemse, Penalty: Willemse, Conversions: Willemse (2)











Thursday, November 14, 2019

New Zealand Franchises Name Their Super Rugby Squads For 2020

For his 2020 Super Rugby squad Blues coach Leon MacDonald has lost Sonny Bill Williams to the Toronto Super League side, and also Ma'a Nonu and Melani Nanai to overseas sides. He has gained locks James Tucker  from Waikato and Baden Wardlaw from Bay of Plenty, and also retained 26 of his players from last year.

Forwards: Kurt Eklund, Ray Niuia, James Parsons, Alex Hodgman, Ezekiel Lindenmuth, Sione Mafileo, Marcel Renata, Karl Tu'inukuafe, Ofa Tuungafasi, Gerard Cowley-Tuioti, Josh Goodhue, Jacob Pierce, Patrick Tuipulotu, Baden Wardlaw, Blake Gibson, Akira Ioane, Tony Lamborn, Dalton Papalii, Waimana Riedlinger-Kapa, Tom Robinson, Hoskins Sotutu, James Tucker.

Backs: Finlay Christie, Sam Nock, Jonathan Ruru, Beauden Barrett, Otere Black, Jack Heighton, Stephen Perofeta, Harry Plummer, TJ Faiane, Rieko Ioane, Joe Marchant, Tanielu Tele'a, Caleb Clarke, Matt Duffie, Jordan Hyland, Emoni Narawa, Jared Page, Mark Telea.


New Chiefs and former Wales coach Warren Gatland has lost All Blacks lock Brodie Retallick to the Kobelco Steelers in Japan for the year, but has former Chief and All Black Aaron Cruden returning from France. Gatland has nine new faces, including Kini Naholo from Taranaki, Quinn Tupaea from Waikato, Wellington lock Naitoa Ah Kuoi, Otago No 8 Dylan Nel, Taranaki halfback Lisati Milo-Harris and Bay of Plenty first-five Kaleb Trask.

Forwards: Nathan Harris, Bradley Slater, Samisoni Taukei'aho, Ryan Coxon, Nepo Laulala, Atunaisa Moli, Reuben O'Neill, Aidan Ross, Angus Ta'avao, Naitoa Ah Kuoi, Tyler Ardron, Michael Allardice, Laghlan McWhannell, Lachlan Boshier, Mitchell Brown, Sam Cane, Pita Gus Sowakula, Luke Jacobson, Mitchell Karpik, Dylan Nel.

Backs: Lisati Milo-Harris, Te Toiroa Tahuriorangi, Brad Weber, Aaron Cruden, Tiaan Falcon, Damian McKenzie, Kaleb Trask, Orbyn Leger, Anton Lienert-Brown, Tumua Manu, Alex Nankivell, Bailyn Sullivan, Solomon Alaimalo, Sam McNicol, Kini Naholo, Etene Nanai-Seturo, Shaun Stevenson, Quinn Tupaea, Sean Wainui.


Hurricanes head coach John Plumtree has lost first five Beauden Barrett to the Blues, and lock Sam Lousi to the Scarlets and prop Jeffery Toomaga-Allen to Wasps. They have signed South African midfield/wing Kobus Van Wyk who has previously played for both the Sharks and Stormers, as well as adding Scott Scrafton from the Blues and Tyrel Lomax from the Highlanders. Wellington Lions coach Chris Gibbes has also been added as an assistant coach to work with the forwards.

Forwards: Pouri Rakete-Stones, Fraser Armstrong, Alex Fidow, Tyrel Lomax, Ben May, Xavier Numia, Asafo Aumua, Dane Coles, Ricky Riccitelli, James Blackwell, Kane Le'aupepe, Liam Mitchell, Scott Scrafton, Isaia Walker-Leawere Vaea Fifita, Du'Plessis Kirifi, Reed Prinsep, Ardie Savea, Murphy Taramai, Devan Flanders, Gareth Evans.

Backs: TJ Perenara, Jamie Booth, Jonathan Taumateine, Jackson Garden-Bachop, Fletcher Smith, Ngani Laumape, Vince Aso, Billy Proctor, Peter Umaga-Jensen, Danny Toala, Kobus van Wyk, Wes Goosen, Ben Lam, Jonah Lowe, Salesi Rayasi, Jordie Barrett, James Marshall, Chase Tiatia.


Crusaders coach Scott Robertson has named All Blacks lock Scott Barrett as captain of the 2020 side, following the departure of Kieran Read, Owen Franks, Ryan Crotty, Tim Bateman, Matt Todd and Jordan Taufua. Lock Sam Whitelock has also taken a sabbatical to Japan for the Super Rugby season, but the Crusaders have gained Sevu Reece, Dallas McLeod, Tom Christie, George Bower, Cullen Grace, Sione Havili, Brodie McAlister, Ethan Roots, Isi Tuungafasi, Fergus Burke, Inga Finau, and Fetuli Paea.

Forwards: Michael Alaalatoa, Harry Allan, Scott Barrett (c), Ethan Blackadder, George Bower, Tom Christie, Whetukamokamo Douglas, Mitchell Dunshea, Cullen Grace, Billy Harmon, Sione Havili, Oliver Jager, Andrew Makalio, Brodie McAlister, Joe Moody, Luke Romano, Ethan Roots, Tom Sanders, Quinten Strange, Codie Taylor, Isi Tuungafasi.

Backs: George Bridge, Fergus Burke, Brett Cameron, Mitchell Drummond, Ere Enari, Braydon Ennor, Leicester Faingaanuku, Inga Finau, Jack Goodhue, Bryn Hall, David Havili, Will Jordan, Manasa Mataele, Dallas McLeod, Richie Mo'unga, Fetuli Paea, Sevu Reece. 


Highlanders coach Aaron Mauger has added 15 new faces to his side after the overseas departure of  Ben Smith, Waisake Naholo, Marty Banks, Liam Squire, Luke Whitelock, Elliot Dixon and Jackson Hemopo. Players added are Otago hooker Ricky Jackson, Bay of Plenty prop Jeff Thwaites, Southland prop Ethan de Groot, former Queensland Reds wing Chris Kuridrani and Southland lock Manaaki Selby-Rickit.

Forwards:
Liam Coltman, Ash Dixon, Ricky Jackson, Daniel Lienert-Brown, Josh Iosefa-Scott, Ayden Johnstone, Siate Tokolahi, Jeff Thwaites, Ethan De Groot, Pari Pari Parkinson, Josh Dickson, Jack Whetton, Manaaki Selby-Rickit, James Lentjes, Dillon Hunt, Marino Mikaele Tu'u, Shannon Frizell, Sione Misiloi, Zane Kapeli, Teariki Ben-Nicholas, Jesse Parete

Backs:
Aaron Smith, Kayne Hammington, Folau Fakatava, Bryn Gatland, Josh Ioane, Mitch Hunt, Rob Thompson, Patelesio Tomkinson, Teihorangi Walden, Thomas Umaga-Jensen, Scott Gregory, Ngane Punivai, Jona Nareki, Tevita Nabura, Josh McKay, Michael Collins, Chris Kuridrani, Connor Garden-Bachop






Thursday, October 24, 2019

Mitre 10 Cup And Farah Palmer Cup Finals This Weekend

The rugby finals for both mens Mitre 10 Cup, and women's Farah Palmer Cup in New Zealand provincial rugby are on this weekend.

In the Mitre 10 Cup Championship Final, Bay of Plenty will host Hawkes Bay at Rotorua International Stadium at 7.35pm on Friday 25th October.

In the Mitre 10 Cup Premiership Final, Tasman will host Wellington at Trafalgar Park, Nelson at 6.05pm on Saturday 26th October.

In the Womens Farah Palmer Cup Premiership Final, Canterbury will host Auckland on Saturday 26th October in Christchurch at 12.05pm.

In the Womens Farah Palmer Cup Championship Final, Otago will host Hawkes Bay on Sunday 27th October in Dunedin at 12.05pm.